07 Cze

Jak usunąć górną belkę tzw. Admin Bar w WordPressie

W dzisiejszym wpisie chciałbym zająć się tzw. Admin Bar, czyli górną belką, która pokazuje się po zalogowaniu na konto użytkownika w CMS WordPress przy zaznaczonej odpowiedniej opcji.

Admin Bar – jego położenie i zastosowanie

Admin Bar WordPress

Najczęściej górna belka, tzw. Admin Bar, znajduje się u góry strony. Wyświetla się ona użytkownikowi po zalogowaniu, jeśli w swoim profilu zaznaczył „ptaszka” przy w opcjach swojego profilu. Dzięki niemu, uzyskuje on szybszy dostęp do kokpitu i wybranych funkcji WordPressa.

Jak można się zatem domyśleć – wystarczy jeden klik myszki i mamy admin bar wyłączony. Co zrobić jednak, jeśli chcielibyśmy by użytkownik z prawami administratora posiadał ową górną belkę, natomiast dla pozostałych zarejestrowanych userów była ona niewidoczna?

Z pomocą przychodzi mała wtyczka o nazwie „Hide Admin Bar from Non-Admins”, którą możemy pobrać tutaj. Jak można wyczytać na stronach wordpress.org wersja pluginu to 1.0, a jego ostatnia aktualizacja miała miejsce 20 czerwca 2013 r, czyli niespełna dwa lata temu. Jak się jednak okazuje, nic nie stoi na przeszkodzie by używać ją dziś, nawet w najbardziej aktualnej wersji tego popularnego CMS. Autor co prawda zaznaczył, że kompatybilność tej wtyczki sięga wersji 3.5.2, jednak nawet w wersjach 4.2 spisuje się bez zarzutu.

Usuwanie górnej belki w WordPressie za jednym kliknięciem

Rzeczywiście, opisany plugin jest banalnie prosty w instalacji i obsłudze, której praktycznie nie ma. Wszystko ogranicza się do jego aktywacji po standardowo przeprowadzonej instalacji. Jak sam autor to podkreśla, wtyczka posiada tylko kilka linijek kodu. Nie będzie też aktualizowana. Nie posiada żadnych ustawień. Można ją za to dostosować pod własne potrzeby. Szczególnie warto zwrócić uwagę na linijkę zawierającą ten oto kod:

if(!current_user_can(‚administrator’))

Jak autor podaje, można modyfikując ten kod dostosować dostępność górnej belki, dla danych użytkowników, według własnych potrzeb. Np. modyfikując kod w taki sposób:

if(!current_user_can(‚edit_posts’))

Dzięki takiej modyfikacji, dla użytkowników posiadających rolę „autorów”, również będzie ona widoczna.

Dla tych, którym nie po drodze z jakąkolwiek modyfikacją kodu, językiem PHP i tym podobnym sprawom, polecam inną wtyczkę, gdzie ten sam efekt uzyskamy przy pomocy klikalnych ustawień wtyczki. Mowa tu o WP Hide Admin Bar. Nie jest ona jakoś specjalnie skomplikowana w konfiguracji. Jedyne co właściwie musimy zrobić to wskazać, dla których użytkowników o określonych rolach, górna belka będzie widoczna, dla których nie widoczna, i dla których ma zostać wartość domyślna (ustawiana w profilu).

Udostępnij ten wpis swoim Znajomym!
  • email
  • Facebook
  • Google Bookmarks
  • Gadu-Gadu Live
  • Blogplay
  • Blip
  • Blogger.com
  • co-robie
  • Poleć
  • Drukuj

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *