You are currently viewing Aktywacja bonu turystycznego. Nie zwlekaj i aktywuj go już dziś!

Aktywacja bonu turystycznego. Nie zwlekaj i aktywuj go już dziś!

Aktywacja bonu turystycznego nie jest operacją skomplikowaną. Właściwie aby tego dokonać wystarczy kilka kliknięć. Większa część procesu przebiega automatycznie. Najważniejsze to jest to, że musisz posiadać aktywne konto na tzw. Platformie Usług Elektronicznych (PUE) w serwisie Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Jeśli nie posiadasz konta na wspomnianej PUE, będziesz musiał go założyć. Proces rejestracji może stać się łatwiejszy i bardziej automatyczny, jeśli skorzystasz ze swojego profilu zaufanego. Czym w ogóle jest Polski Bon Turystyczny? Jest to forma wsparcia dla polskich rodzin połączona jednocześnie ze wsparciem branży turystycznej. Korzystając z bonu można zapłacić za usługi hotelarskie lub imprezy turystyczne w Polsce. Co warte podkreślenia – bon jest ważny do końca marca 2022 r.

Aktywacja bonu turystycznego – krok po kroku

Tak jak wspomniałem powyżej, aby aktywacja bonu turystycznego w ogóle doszła do skutku, niezbędne jest posiadanie konta na PUE. Zakładam, że już je posiadasz. Gdybyś napotkał jakiekolwiek problemy z założeniem konto lub logowaniem się do niego, zachęcam do pozostawienia komentarza poniżej lub kontaktu za pośrednictwem formularza. Chętnie Ci pomogę.Gdy już zalogujesz się do swojego konta na Platformie Usług Elektronicznych w serwisie zus.pl, Twoim oczom ukaże się panel obsługi użytkownika. Pokrótce: po lewej stronie znajduje menu, z którego będziesz korzystać aktywując bon turystyczny. U góry są linki umożliwiającego kontakt z ZUS-em w przypadku różnorakich zapytań, problemów. Nieco niżej znajdują się zakładki: Ogólny, Ubezpieczony. W zależności od tego, którą wybierzesz – masz wtedy do wyboru inne opcje w menu. Aby dostać się do zakładki Polskiego Bonu Turystycznego musisz być na widoku „Ogólny”.

aktywacja bonu turystycznego - widok panelu

Na powyższym obrazku widzisz panel użytkownika PUE zaraz po zalogowaniu. Domyślenie powinna się otworzyć wspomniana zakładka „Ogólny”. Po lewej, z dostępnego menu, po którym możesz poruszać się strzałkami „góra-dół”, wybierz Polski Bon Turystyczny (podkreślone na czerwono). Po kliknięciu w tę pozycję menu, pokaże Ci się podmenu „Mój bon”. Wystarczy w niego kliknąć aby rozpocząć aktywację swojego bonu turystycznego.Aktywacja bonu turystycznego – szczegóły jak to zrobić

W kolejnym kroku, powinna otworzyć się podstrona Mój bon -> Dane bonu. W tej części okna, pod podstawowymi informacjami o Twoim bonie, i o Tobie, jako osobie uprawnionej do zarządzania nim, powinien znajdować się przycisk aktywacji bonu turystycznego. Nim klikniesz w ten przycisk warto sprawdzić, czy bon został prawidłowo wygenerowany. Najważniejsza kwestia to poprawna wartość bonu. Przypominam, na każde dziecko przysługuje Ci bon w wysokości 500 zł, a w przypadku dziecka niepełnosprawnego dodatkowy bon, również w wysokości 500 zł. Jednak aby go uzyskać, będziesz musiał złożyć dodatkowy wniosek. Poniżej „danych kontaktowych” znajduje się lista dzieci, na które został Ci przydzielony bon i ewentualna jego wielokrotność. Jeśli wszystko się zgadza, pozostaje Ci kliknąć przycisk „Aktywuj bon”.

W kolejnych krokach aktywacja bonu turystycznego ograniczy się do podania niezbędnych danych, takich jak Twój numer telefonu oraz adres e-mail. Po podaniu tych danych oraz przeczytaniu klauzuli informacyjnej, będziesz mógł aktywować Polski Bon Turystyczny. Jeśli Twoje dziecko jest niepełnosprawne i chciałbyś skorzystać z dodatkowego bonu o wartości 500 zł, musisz złożyć dodatkowe oświadczenie. Jak to zrobić?

Aktywacja bonu turystycznego dla dziecka niepełnosprawnego

Aby skorzystać z dodatkowego świadczenia w ramach bonu turystycznego dla dziecka niepełnosprawnego (również w kwocie 500 zł), musisz złożyć dodatkowy wniosek. I w tym przypadku, aktywacja bonu turystycznego dla dziecka niepełnosprawnego nie jest skomplikowana. Jeśli już aktywowałeś swój bon turystyczny, wybierz z listy swoich dzieci to dziecko, dla którego będziesz się ubiegał o dodatkowy bon i kliknij znajdujący się poniżej przycisk „Złóż wniosek o dodatkowe świadczenie”. Zostaniesz przekierowany do kreatora „oświadczenie osoby uprawnionej w celu ustalenia prawa do dodatkowego bonu dla dziecka niepełnosprawnego„.

aktywacja bonu turystycznego dla dziecka niepełnosprawnego

W pierwszym kroku wyświetlą Ci się dane osoby uprawnionej, czyli Twoje. W niektórych miejscach będziesz poproszony o ręczne dopisanie np. ulicy czy numeru domu. Po kliknięciu „Dalej” pokażą się dane dziecka, na które chcesz uzyskać dodatkowy bon turystyczny. Jeśli są poprawne pozostaje Ci kliknąć „Dalej”. W trzecim kroku wskazujesz, jakim rodzajem orzeczenia o niepełnosprawności legitymuje się Twoje dziecko. Jeśli nie jesteś pewien, którą zaznaczyć opcję, posiłkuj się decyzją o przyznaniu niepełnosprawności swojemu dziecku. U górnej części pisma znajdziesz informację na jakiej podstawie zostało ono wydane. Po dokonaniu odpowiedniego wyboru kliknij „Dalej”. W kolejnym, piątym już kroku, pozostało Ci dodać załączniki i wysłać formularz. Załącznikiem powinien być skan lub zdjęcie nieorzeczenia o niepełnosprawności dotyczące dziecka, na które ubiegasz się o dodatkowy bon.

Jak przekonasz się pewnie sam, aktywacja bonu turystycznego dla dziecka niepełnosprawnego również nie jest trudna ani czasochłonna. Aktywacji możesz dokonać w każdej chwili. Jeśli jeszcze tego nie zrobiłeś, możesz zrobić to już dziś!

Dodaj komentarz