Biała strona po przenosinach WordPress’a

Biała strona WordPress’a, która pojawia się zamiast działającego serwisu, może być niejednokrotnie niemiłą niespodzianką.

Biała strona – zamiast np. błędu 404 – co dalej?

Zasady przenoszenia całego serwisu opartego o skrypt WordPress’a zostały już w sieci opisane wielokrotnie. Mniej czy bardziej szczegółowo – często z obrazkami, dodatkowymi opisami. Jako, że nie jest to jakoś specjalnie skomplikowana procedura (w moim odczuciu bynajmniej), można by odnieść wrażenie, że to przysłowiowa „bułka z masłem”. Zatem przygotowanie do przenosin zaczynamy od backupu bazy danych, plików ze strony, ew. poczty. Kolejnym krokiem będzie wgranie plików strony na nowy serwer i importowanie bazy danych. Na sam koniec, w pliku wp_config.php modyfikujemy odpowiednie dane dotyczące dostępu do nowej bazy danych. Na jedną rzecz warto zwrócić uwagę: często w polu

/** Adres serwera MySQL */
define(’DB_HOST’, 'localhost’);

podaje się wartość localhost. Przynajmniej ja miałem okazję spotykać się z takimi rozwiązaniami kilkakrotnie. Coraz częściej jednak, obok podania podstawowych danych: nazwy bazy danych, użytkownika i hasła, i na tę wartość warto zwrócić szczególną uwagę.

W „między czasie” można u swego rejestratora domeny rozpocząć proces zmiany delegacji domeny, by wskazywała na serwery DNS nowego hostingu.

Przed rozpoczęciem tych działań można się najpierw pokusić o zaparkowanie naszej domeny na nowym serwerze. Otrzymamy wtedy dokładne dane, do którego katalogu należy wrzucić pliki oraz na jakie serwery DNS nakierować naszą domenę.

Co zrobić jednak jeśli po odczekaniu kilku godzin naszym oczom ukazuje się biała strona, zamiast naszego serwisu opartego o WordPress’a?

Przyczyn może być kilka. Najczęściej był to problem z którąś z wtyczką. Wtedy jednak oczom ukazywał się komunikat np. informujący o błędnej składni.

Biała strona WordPress? Kilka kroczków do rozwiązania

Biała stron WordPress’a, choć pewnie znienawidzona czasem, jest w moim odczuciu i tak.. dobrą oznaką. W takim przypadku możemy być praktycznie pewni, że powyższe kroki dot. przenosin spełniliśmy wzorowo. W logach WordPress’a znalazłem informację o konflikcie w jednej z wtyczek. Rzeczywiście, po wyłączeniu całego katalogu plugins serwis zaczął śmigać, choć nie tak jak powinien. Szukanie „winnych” spełzło na niczym. Wystarczyło odpalić jedną.. i znów biała strona.

Znalazłem w logach także taki oto fragment:

[ date ] PHP Warning: include(): Failed opening 'include/ListCategoryPostsWidget.php’ for inclusion (include_path=’.:/opt/alt/php55/usr/share/pear:/opt/alt/php55/usr/share/php’) in /var/www/***/wp-content/plugins/list-category-posts/list_cat_posts.php on line 33
[ date ] PHP Warning: require_once(include/CatListDisplayer.php): failed to open stream: No such file or directory in /var/www/***/wp-content/plugins/list-category-posts/list_cat_posts.php on line 35

Zerknąłem na serwer do 35 linii wspomnianego pliku. Odnosi się ona do plików i katalogów, które istniały. O co chodzi? Widać to idealnie na powyższym komunikacie błędów. Co się tak rzuca w oczy w nazwach plików? Otóż to! Duże litery! Jest to bardzo ważne, by zachować oryginalne nazewnictwo plików na serwerze. Wielkość ma znaczenie! A na moim hostingu zamiast: CatListDisplayer.php miałem catlistdisplayer.php. Na serwerze, w przeciwieństwie np. do środowiska Windows, wielkość liter w nazwie czy rozszerzeniu ma znaczenie.

Biała strona WordPress – rozwiązanie problemu

Biała strona WordPress - rozwiązanie problemuSkąd się wziął problem z nazwami plików? Przy kopiowaniu plików nie zwróciłem uwagi na malutki „ptaszek”, który nakazał zmianę wszystkich liter na małe w nazwie plików. Dlatego przed rozpoczęciem procesu kopiowania zasobów naszej strony, należy dokładnie przejrzeć opcje z jakimi to czyni.

Potrzebna pomoc z białą stroną WordPress’a? Zapraszam do kontaktu i komentarzy.

Dodaj komentarz