You are currently viewing Czy opłaca się naprawiać uszkodzony Samsung Galaxy A41?

Czy opłaca się naprawiać uszkodzony Samsung Galaxy A41?

Nie raz zdarza się, że trafia do mnie telefon w stanie krytycznym. I nie mam tu tylko na myśli uszkodzonego dość porządnie wyświetlacza. Są to egzemplarze ewidentnie po przejściach. Tak jak bohater tego wpisu – Samsung Galaxy A41, który trafił do mnie całkiem niedawno. Po jakich traumatycznych przeżyciach był, możesz przekonać się zerkając na zdjęcia. Czysto teoretycznie – był to „tylko” upadek z pierwszego czy drugiego piętra. Widząc telefon w takim stanie, zadajesz sobie pewnie pytanie, czy w ogóle warto podejmować się jego naprawy? W tym przypadku, wydaje mi się, że opłacało się. Efekt końcowy zachwycił. Żeby go uzyskać nie trzeba było jednak wydawać dużej ilości gotówki. Tak z pewnością byłoby z telefonem z serii S. Tutaj na szczęście miałem do czynienia z smartfonem serii A marki Samsung Galaxy A41.

Samsung Galaxy A41 - uszkodzona obudowa

Samsung Galaxy A41 po przejściach. Czy opłaca się go naprawiać?

Jak widać na powyższym zdjęciu, Samsung Galaxy A41, który trafił do mnie w celu naprawy, był w fatalnym stanie. Dodatkowo doszła kwestia finansowa. Oczywiście mam tu na myśli zminimalizowanie kosztów zakupu części. Czas naprawy nie był tak bardzo istotny jak wspomniane koszta. Nim przystąpiłem do zakupu części zamiennych, chciałem się dowiedzieć, czy w ogóle telefon daje jakieś oznaki życia. Przekonałem się o tym dość szybko, bo już następnego ranka, gdy obudził mnie systemowy budzik.Po przejrzeniu ofert sprzedaży wyświetlaczy do tego modelu, na naszym rodzimym rynku, zdecydowałem się zamówić ekran w serwisie AliExpress. Wybór padł na LCD o jakości TFT, fabrycznie wklejony w ramkę. W przypadku tak rozległych uszkodzeń telefonu, wydaje mi się, że jest to najrozsądniejsze rozwiązanie. Do tego musiałem zamówić nowy tzw. korpus, środkową część telefonu wykonaną z plastiku, w którą wkłada się z jednej strony ekran LCD z ramką, a z drugiej wkleja tylną klapkę. W tym przypadku również dokonałem zamówienia części we wspomnianym wyżej serwisie. Obie paczki dotarły za pośrednictwem usługi Kurier48 po 11 dniach (w przypadku korpusu) i 14 dniach (w przypadku wyświetlacza).

Wymiana ekranu LCD, korpusu w Samsung Galaxy A41

Sam proces wymiany nie jest szczególnie skomplikowany. Po odklejeniu tylnej klapki, masz już dostęp do śrubek znajdujących się w korpusie, które musisz odkręcić. Warto w tym miejscu zwrócić uwagę, że przypadku konieczności ponownego wykorzystania tego elementu, trzeba zachować szczególną ostrożność w momencie odklejania tylnej klapki.Wszystko po to, żeby nie uszkodzić znajdujących się pod nią elementów – tasiemek – korpusu. Gdy już go odkręcisz i wypniesz z ramki, będziesz miał-dostęp do najważniejszych elementów telefonu: płyty głównej, baterii, dolnej płytki.

Samsung Galaxy A41 - uszkodzony i nowy korpus

Jak już wspomniałem – zamówiłem ekran sklejony fabrycznie z nową ramką. Dzięki temu pozostało mi „tylko” przełożyć wszystkie „wnętrzności” telefonu do nowego elementu. Nie jest to proces szczególnie skomplikowany. Dolna płytka, jak i płyta główna telefonu są przykręcone dodatkową śrubką. Po ich odkręceniu oba elementy wyjmuje się bez większej trudności. Podobnie rzecz się z pozostałymi elementami telefonu takimi jak wibracja czy górny głośnik.

Koszty naprawy telefonu – podsumowanie

Czy warto było naprawiać Samsunga Galaxy A41, będącego w tak fatalnym stanie? Wobec uzyskanego końcowego efektu, wydaje się mi, że warto było podjąć się jego naprawy. Dzięki zamówionym częściom za pośrednictwem serwisu AliExpress, ich koszt nie przekroczył 230 zł. Stosunkowo, szczególnie w przypadku telefonów Samsunga, nie jest to zawrotna kwota. Końcowy efekt i tak wystarczająco wynagrodził poniesione wydatki. Przypadku gdybyś samodzielnie podjął się naprawy, jedyną trudnością w moim odczuciu będzie demontaż baterii. Jest ona przyklejona do korpusu dość porządnie. Nawet odklejenie tylnej klapki, która jest dość elastyczna, nie sprawia tyle trudności. Po za tą niedogodnością telefon naprawia się dość przyjemnie.

Samsung Galaxy A41 - po naprawie

Jak widać na załączonym obrazku, telefon Samsung Galaxy A41 po wymianie wyświetlacza wrócił do życia. Wszystkie wewnętrzne podzespoły przeżyły upadek z drugiego piętra. Oba aparaty, łączność z internetem, wibracja, głośniki. Wszystko bez najmniejszych zastrzeżeń. Opowiadając na pytanie – tak, opłaca się naprawiać ten telefon.

Dodaj komentarz