Wymiana digitizera + ekranu LCD -> Core Plus

Wymiana digitizera w telefonach marki Samsung jest stosunkowo prosta. Bynajmniej w tych wszystkich przypadkach, z którymi miałem dotychczas do czynienia, takowe były. Nie inaczej było z modelem Galaxy Core Plus (G350), w którym oprócz wymiany digitizera dokonałem wymiany ekranu LCD.

wymiana digitizera Core Plus

Jak widać na załączonym zdjęciu – pacjent trochę upadków przeżył. Ostatni z nich był jednak na tyle niefortunny, że doprowadził do „wylania się” ekranu LCD. Stąd właśnie potrzeba i jego wymiany. Dzięki temu sam proces naprawy był nieco prostszy. Tradycyjnie po odkręceniu ramki i wyciągnięciu z niej dotyku wraz z ekranem i płytą główną, można było przystąpić do oddzielenia dotyku od ekranu LCD i plastikowej części u dołu telefonu, odpowiedzialnej za poprawne działanie m.in. mikrofonu, wibracji  oraz portu microUSB. Przy wymianie samego digitizera trzeba nieco się pomęczyć z taśmą łączącą owy dotyk z ekranem LCD. Oprócz małego podpięcia jest ona jeszcze fabrycznie przyklejona w jednym miejscu do ekranu. Dość ciężko się ją odkleja, a obecność metalowego szkieletu, na którym wspiera się LCD, nieco utrudnia to zadanie. Dzięki wymianie obu rzeczy, digitizera i ekranu LCD, miałem zadanie ułatwione. Po odklejeniu górnej części dotyku, tasiemkę dla wygody zwyczajnie przeciąłem. Na dobrą sprawę można takie rozwiązanie praktykować za każdym razem. Później wystarczy odkleić ekran od szkieletu i usunąć pozostałą część taśmy. Może być później jednak problem z montażem ekranu LCD na powrót w szkielecie, jeśli się uszkodzi powłokę klejącą (wzdłuż boków ekranu, od około połowy w dół). Przy odklejaniu najprawdopodobniej nie obędzie się bez nagrzewnicy lub mocnej suszarki.

Wymiana digitizera i ekranu LCD w telefonie Samsung Galaxy Core Plus. Na co zwrócić uwagę?

 W modelu tym (G350) nie znalazłem jakiś szczególnych przeszkód by nawet samodzielnie wymienić digitizer czy ekran LCD. Tradycyjnie troszkę trzeba się namęczyć przy rozdzieleniu dotyku od ekranu, jednak tutaj z pomocą przyjść nam może dobrej mocy suszarka lub nagrzewnica, które pomogą odpowiednio zmiękczyć klej. Dzięki temu proces ten będzie łatwiejszy. Po odkręceniu śrubek (z jedną się musiałem natrudzić co nie co) i zdjęciu ramki mamy przed sobą płytę główną na której wystarczy wypiąć dwie tasiemki. Jedna jest od ekranu LCD, druga jest od wejścia na słuchawki. Po wyjęciu płyty głównej można swobodnie przystąpić do demontażu digitizera.

Przed wykonaniem tej czynności, polecam zapoznać się z filmikiem zamieszczonym w serwisie YouTube, a do którego linka zamieściłem poniżej. Pokazany jest na nim cały proces wymiany digitizera i ekranu LCD w telefonie Samsung Galaxy Core Plus. Co prawda jest on w rosyjskiej wersji językowej, jednak warto go zobaczyć. Dzięki niemu poznałem prosty sposób na sprawdzenie czy nowe części, które wymieniamy, są sprawne. Wystarczy przyłożyć odpowiednio baterię do płyty głównej, podpiąć wcześniej ekran LCD z digitizerem i praktycznie od razu wiemy czy zamówiony przez nas nowy ekran LCD i digitizer są sprawne.

wymiana digitizera Galaxy Core Plus udanaTak jak już wspominałem powyżej w całym procesie nie ma nic szczególnie trudnego. Jedynie wspomniany demontaż digitizera jest trochę czasochłonny. Na przytoczonym filmiku autor wpierw przykleja ekran LCD do digitizera. Ja wybrałem inną kolejność. Wpierw zamontowałem ekran w szkielecie, a później przykleiłem digitizer pamiętając o dokładnym, równym włożeniu dolnego przycisku i prostym ułożeniu wzdłuż szkieletu z ekranem LCD. Wydaje się mi, że tak trudniej o błąd, np. w krzywym przyklejeniu dotyku do ekranu, co może później skutkować nawet trudnościami ze skręceniem telefonu. Pomijam już gorszej jakość efekt wizualny zwieńczonego dzieła.

Model telefonu: Samsung Galaxy Core Plus (G350)
Serwis dotyczył: Wymiana digitizera i ekranu LCD
Filmik instruktażowy: https://youtu.be/IZ5DIl0tVaY

Dodaj komentarz