Wymiana szybki w tablecie Kiano SlimTab 10 3GR

Wymiana szybki w tablecie niejednokrotnie do złudzenia przypomina podobny zabieg wykonywany na smartphonie. Tylko wszystko jest nieco większe – począwszy od gniazd, w które wpiąć trzeba taśmę od digitizera, kończywszy na samych szybkach, których przekątna często oscyluje w granicach 8, 10 cali. W tym wpisie, debiutującym w nowej kategorii „Naprawa tabletów”, chciałbym Wam przybliżyć wymianę szybki w Kiano SlimTab 10 3GR.

Wymiana szybki w tablecie Kiano SlimTab 10 – od czego zacząć?

pęknięta szybka Kiano SlimTab 10 3GRBy wymienić szybkę w tym modelu, będącą jednocześnie digitizerem, wpierw, jak to praktycznie w każdym smartphonowym przypadku bywało, trzeba dobrać się do jego wnętrza. Rozkręcanie tabletu Kiano SlimTab 10 3GR rozpoczynamy odkręcenia czterech śrubek znajdujących po jego bokach, na końcu srebrnych wykończeń.

Po ich odkręceniu można przystąpić do ściągnięcia tylnej klapy. Osadzona jest na zatrzaskach, warto więc użyć przy tej operacji niezawodnej w takich sytuacjach kostki gitarowej. Delikatnie podważając plastikową obudowę, powoli przesuwając się wzdłuż niej, będziemy słyszeć charakterystyczne uwolnienie zatrzasków.

kiano-slimtab-10-wnetrze-plyta-glownaPo poprawnym wykonaniu tej operacji będziemy mogli swobodnie już dostać się do środka tabletu. Naszym oczom ukarze się przede wszystkim dość dużych rozmiarów akumulator (bateria), płyta główna oraz kilka mniejszych czy większych taśm, kabelków. Te, które szczególnie będą nas interesować to dwie dość szerokie taśmy, schowane pod izolacją, znajdujące się w górnej części tabletu, patrząc od strony akumulatora. Pierwsze od góry, to taśma od ekranu LCD, druga od digitizera (inaczej mówiąc naszej szybki, którą będziemy wymieniać). Jeśli macie możliwość lutowania, polecam w tym przypadku odlutować dwa kabelki od akumulatora znajdujące się po prawej stronie płyty głównej. Zdarzają się tablety w którym można prostszy sposób odpiąć zasilanie sprzętu po przez wyciągnięcie wtyczki z gniazda umieszczonego na płycie (podobne rozwiązanie stosuje się w telefonach). Tutaj niestety postawiono na luty.Przyznam, że operację wymiany szybki wykonałem na podłączonej baterii. Wiązało się to z jeszcze większą ostrożnością by nie dopuścić do przypadkowego zwarcia.

Wymiana szybki w tablecie Kiano SlimTab 10 3GR – starcie ostateczne

Teraz już, mając przed sobą tak przygotowany tablet, możemy przystąpić do wymiany szybki w naszym Kiano SlimTab 10. Rozpoczynamy od uwolnienia taśmy digitizera (szybki) spod izolacji. Przed przystąpienie do tej czynności proponuję w gnieździe, znajdującym się na płycie głównej do którego wpięta jest owa tasiemka, „otworzyć” plastikowy zatrzask przytrzymujący i zabezpieczający przed „wyślizgnięciem” się jej. Uchroni nas to przed uszkodzeniem pinów czy samego gniazda. Przy pozbywaniu się izolacji szczególną uwagę warto poświęcić taśmie od LCD. Najlepiej jedną ręką ją przytrzymując by nie narażać na zbytnie jej naprężenia. Można ją również dla bezpieczeństwa wypiąć z gniazda na czas wspomnianego wyżej zabiegu.

demontaż szybki w tablecie kiano slimTab 10Gdy już uda się nam „uwolnić” taśmę od digitizera, możemy przystąpić do demontażu pękniętej szybki. Do tego użyłem plastikowej kostki (podobnej do tzw. piórek gitarowych, patrz zdjęcie) oraz dość dobrze nagrzewającej.. suszarki do włosów. Za jej pomocą podgrzewać będziemy rogi naszej szybki by klej, który ją klei do obudowy stał się bardziej „płynny”. Dzięki temu zabiegowi będzie nam łatwiej odkleić pęknięty digitizer.

W przypadku Kiano SlimTab 10 3GR odklejenie pękniętej szybki od obudowy rozpocząłem od podważenia elastycznej gumy będącej czymś w rodzaju ramki dla digitizera.  otaczającej samą szybkę. Zaletą tego jest późniejszy, łatwiejszy dostęp do samej szybki np. nożykiem. Podważając ją, pamiętając o tym by nie porysować ekranu LCD, przesuwając wzdłuż boków tabletu całkowicie zdemontujemy uszkodzoną szybkę.

Kiano SlimTab 10 po demontażu szybkiWymiana szybki w tablecie Kiano SlimTab 10 3GR po tym zabiegu powoli dobiega końca. Dotychczas trzy razy mieniałem digitizer w tym urządzeniu i za każdym razem na szybkę był już naniesiony klej. Zatem przed zamontowaniem nowej jedyne co nam zostało to oczyszczenie ramki z pozostałości kleju i ewentualne przetestowanie dotyku przed wklejeniem go.

Niesprawny dotyk w Kiano SlimTab 10 3GR po wymianie szybki. Możliwe przyczyny

Niedziałający poprawnie dotyk Kiano SlimTab 10Przy ostatniej wymianie szybki w tablecie Kiano SlimTab 10 pojawił się problem z działem digitizera. Dlatego warto przed jego całkowitym wklejeniem wpierw go przetestować, by móc go później swobodnie zareklamować nie narażając się na uszkodzenia mechaniczne, które naszą ewentualną reklamacje by zdyskwalifikowały. Idealnie do tego nadaje się aplikacja autorstwa Anton’iego Mokshyn  o nazwie „Touchscreen Test”. Można ją pobrać ze sklepu Google Play. W czasie owego testu aplikacja wskazała dwa „martwe” rzędy. Wstępnie założyłem uszkodzenie digitizera. Kontynuując test w martwych polach, próbując „zakolorować” dane pola po skosie, udało się mi zapełnić prawie wszystkie. Chcąc wykluczyć uszkodzenie szybki wypiąłem taśmę, przedmuchałem gniazdo i podłączyłem digitizer ponownie. W kolejnym teście „martwy” został już tylko jeden rząd. Postanowiłem poszukać usterki w sprzęcie  bardziej się przyglądając płycie głównej, a w szczególności biorąc pod lupę gniazdo digitizera.

Wygięte piny gniazda digitizera w tablecie Kiano SlimTab 10Znajdują się tam tzw. piny. Dwa z nich delikatnie się wgięły. Było to dopiero widoczne gdy na gniazdo spojrzało się pod odpowiednim kątem. Poprawienie ich, bardzo delikatnie odginając ku górze, sprawiło, że dotyk zaczął działać w pełni sprawnie. Po dokładnym sprawdzeniu dotyku pozostało usunąć folie zabezpieczające klej oraz samą szybę i wklejenie digitizera do ramki. Później ponowne podpięcie taśmy do płyty głównej. Przed założeniem tylnej klapy polecam włączyć tablet i sprawdzić połączenie digitizera czy odpowiednio dobrze działa. Jeśli wszystko jest ok, zakładamy ją i skręcamy czterema śrubkami.

Ile kosztuje wymiana szybki w tablecie na przykładzie Kiano SlimTab 10Zapewne interesuje Was ile kosztuje wymiana szybki w tablecie Kiano SlimTab 10 i czy warto to zrobić samemu. Koszt samych części, czyli w tym przypadku digitizera, to 37,79 zł. Miał on już nałożony klej, stąd nie było potrzeby dokupowania dodatkowych taśm klejących czy innych materiałów. Do tego doliczyć trzeba niespełna 10 zł kosztów przesyłki, ewentualne koszta użycia prądu i koszt „poświęconego czasu”. Zatem za około 50 zł jesteśmy wstanie sobie sami wymienić szybkę w tym modelu.

W razie dodatkowych pytań zachęcam do komentowania.

Jeśli jesteś zainteresowany takimi tematami jak: wymiana szybki, wymiana baterii, wymiana tylnej klapki w Twoim telefonie, to koniecznie zajrzyj pod ten link: wymiana szybki, ekranu dotykowego, digitizera.

Ten post ma 2 komentarzy

  1. Krzysztof Kazberuk

    Greg,
    jak dobrze pamiętam zapadka, o której piszesz, znajduje się po drugiej stronie gniazda. Jakby od strony płyty głównej – a nie samej taśmy. Odwrotnie jest w gnieździe taśmy LCD.

  2. Greg

    Witam, mam problem z wypięciem taśmy szybki z płyty głównej , moge prosić o wskazówki jak tego dokonać ? Gniazdo na tasmę szybki różni sie od gniazda na taśmę wyświetlacza , nie ma tam zapadki .

Dodaj komentarz