You are currently viewing Wymiana szybki w Samsung Galaxy Grand Prime. Napraw swój telefon

Wymiana szybki w Samsung Galaxy Grand Prime. Napraw swój telefon

Kolejną reanimacją telefonu, którą się podjąłem, była wymiana szybki w Samsung Galaxy Grand Prime. Naprawa ta była o średnim poziomie trudności i to pomimo tego, że szybka nie jest sklejona z ekranem LCD. Wydawałoby się więc, że będzie szybko, tanio i przyjemnie. Diabeł, jak to bywa w takich sytuacjach, tkwi w szczegółach..

Wymiana szybki w Samsung Galaxy Grand Prime – krok po kroku

Tradycyjnie, o ile to możliwe, przed rozpoczęciem jakichkolwiek napraw, z telefonu musisz wyciągnąć baterię. W tym modelu, znajdziesz ją ukrytą pod tylną klapką. Pod samą baterią, na plastikowym korpusie znajduje się naklejka. Na niej znajdziesz podany dokładny model Twojego telefonu. Może to być istotna informacja w przypadku zamawiana odpowiedniej szybki. Musisz pamiętać, że digitizer dedykowany dla modelu G530F nie będzie kompatybilny z modelem G530FZ.

Wymiana szybki w Samsung Galaxy Grand Prime, dokładnie model G530FZ, wymaga przede wszystkim cierpliwości i nieco umiejętności technicznych. O ile demontaż szybki nie odstaje w trudności od podobnych temu typowi napraw, to jednak zamontowanie nowej może przysporzyć nieco utrapienia. Wszystko za sprawą bezpośredniego połączenia taśmy digitizera z ekranem LCD.Wymiana szybki w Samsung Galaxy Grand Prime – demontaż digitizera

Zacznijmy jednak od początku. Jak już wspomniałem demontaż szybki w telefonie Samsung Galaxy Grand Prime nie jest zbytnio skomplikowany. Standardowo, wpierw musisz ściągnąć tylną klapkę i wyciągnąć baterię. W kilku filmikach, zamieszczonych w serwisie Youtube, widziałem, że w następnym kroku demontowany był korpus telefonu. Ja tego nie robiłem. Co prawda dzięki temu możesz mieć łatwiejszy dostęp do ekranu LCD by go odkleić, ale i ta czynność nie przysporzyła mi większych problemów.

wymiana szybki samsung galaxy grand prime

Po nagrzaniu przedniej, popękanej szybki na separatorze lub za pomocą suszarki, opalarki, możesz przystąpić do demontażu digitizera. By to bardziej sprawnie przebiegło używałem cienkich, gitarowych piórek, nożyka oraz.. nożyczek. O nich za chwilę. Wpierw nożykiem równomiernie od góry i od dołu podważałem szybkę. Gdy już udało się mi odkleić większy fragment ratowałem się wspomnianymi gitarowymi piórkami. Uszkodzony digitizer demontowałem od dołu kierując się ku górze. Patrząc na telefon od jego frontowej strony musisz pamiętać, że taśma od szybki znajduje się właśnie u góry, po lewej stronie. Dlatego w końcowym etapie jej odklejania przydadzą się nożyczki, by delikatnie przeciąć ową taśmę.

Wymiana szybki w Samsung Galaxy Grand Prime – demontaż ekranu LCD i montaż nowego digitizera

Dzięki temu zabiegowi będziesz miał lepszy dostęp do ekranu LCD. Musisz go również odkleić od korpusu. Nim do tego przystąpisz, zwróć uwagę na zaślepkę znajdującą się po lewej stronie, z tyłu telefonu, nad miejscem przeznaczonym dla baterii. Znajduje się pod nią taśma od wyświetlacza, która jest wpięta do płyty głównej.  On sam, przyklejony jest do korpusu cienką taśmą dwustronną, mniej więcej od połowy w dół i na całej długości u dołu ekranu.

Najbezpieczniej będzie jeśli znów trochę podgrzejesz boki korpusu, np. suszarką. Wtedy delikatnie trzymając za pozostałą część taśmy od digitizera pod ekran wsuń coś wąskiego, elastycznego i w miarę odpornego na zgniecenie. Nada się do tego wizytówka lub kawałek zalaminowanego papieru. Demontaż wyświetlacza nie powinien on sprawić Ci zbyt dużo problemów. Musisz wykazać się przy tym cierpliwością i spokojem. Nie ma się co śpieszyć. Szkoda by było uszkodzić ekran LCD. Choć części zamienne do tego modelu nie są drogie, to lepiej by pozostał w telefonie oryginalny wyświetlacz.

 

Gdy już zdemontujesz obie części pozostaje Ci oczyścić korpus jak i ekran LCD z resztek kleju. Przed wklejeniem nowego digitizera proponuję Ci przeprowadzić test jego działania „na sucho”. Podepnij delikatnie wpierw go do ekranu LCD a później całość do płyty głównej. Najtrudniejszym dla mnie momentem wymiany szybki w telefonie Samsung Galaxy Grand Prime, był montaż nowego digitizera jednocześnie z ekranem LCD. Nie byłem też do końca pewien jak dobry jest klej oryginalnie naniesiony na dotyk. Jak sobie z tym poradziłem? Nim włożyłem ekran LCD z podłączonym dotykiem do korpusu odkleiłem zewnętrzną warstwę ochronną kleju. Po przyłożeniu górnej części szybki do ramki pozbyłem się drugiej części warstwy ochronnej kleju. I powoli przyciskałem dotyk do korpusu kierując się ku dołowi. Ważne jest by przygotować sobie przycisk HOME. Albo odpowiednio wcześniej już go założyć, albo właśnie w momencie przyklejenia digitizera podłożyć.

wymiana szybki samsung galaxy grand prime montaz

Dodaj komentarz