You are currently viewing Wymiana ekranu LCD w tablecie Lenovo Tab 3. Napraw to sam!

Wymiana ekranu LCD w tablecie Lenovo Tab 3. Napraw to sam!

Wymiana ekranu LCD w tablecie Lenovo Tab 3, model TB3-710F, to kolejna naprawa, której się podjąłem. Uszkodzeniu uległ sam ekran LCD, dokładnie nastąpiło „wylanie się” jego górnego fragmentu. Doszło do tego najprawdopodobniej poprzez uderzenie. Pomimo to, szybka, będąca jednocześnie digitizerem w tym sprzęcie była nieuszkodzona.

Wymiana ekranu LCD w tablecie Lenovo Tab 3 – krok po kroku

Sam proces wymiany ekranu LCD w tablecie firmy Lenovo, dokładnie model TB3-710F, nie odbiega jakoś szczególnie od przypadków innych tabletów z podobną usterką. Od czego zacząć naprawę tabletu Tab 3 firmy Lenovo?

Na początku warto zwrócić uwagę na jakość wykonanego sprzętu. Zresztą nie napiszę nic odkrywczego stwierdzając, że firma Lenovo już przyzwyczaiła mnie do tego. O ile dość łatwo będzie Ci dostać się do środka tabletu, o tyle sam proces np. rozdzielenia szybki od korpusu nie będzie taki łatwy. Ale nie martw się, wymiana ekranu LCD w tablecie Lenovo nie jest też jakoś szczególnie trudna czy uciążliwa.

Aby dostać się do środka tabletu wystarczy, że zdemontujesz tylną klapkę. Jest ona przymocowana do korpusu za pomocą zatrzasków. Przy użyciu paznokci czy cienkiego piórka gitarowego, powinna się dać zdjąć bez większego problemu. Po jej usunięciu będziesz miał już dostęp do najważniejszych elementów tabletu, w tym taśm od ekranu LCD, digitizera czy samej baterii.Jeśli do tej pory nie miałeś wymienionego akumulatora w tablecie, zobaczysz również wystającego spod niego dwie tasiemki. Są niezwykle pomocne przy wymianie baterii. Dzięki nim, również w domowych warunkach będziesz wstanie wymienić sobie sam baterię w tablecie Lenovo Tab 3.

Wymiana ekranu LCD w tablecie Lenovo Tab 3 – wykręcenie płyty głównej z korpusu

Wymiana ekranu LCD w tablecie Lenovo Tab 3 nie wymaga demontażu samego akumulatora, co jest niewątpliwym plusem. Trzeba jednak trochę czasu poświęcić na ostrożne wyciągnięcie płyty głównej z korpusu. Po odkręceniu płytki zasłaniającej gniazdo dla baterii i wpiętej w niego taśmy flex, musisz zrobić to samo z pozostałymi śrubkami. Znajdują się one w górnej części płyty głównej. Dwie z nich zlokalizowane są przy złączu microUSB. Kolejna w okolicy gniazda jack. Natomiast ostatnia jest ukryta pod taśmą od digitizera. Znajduje się ona w górnej lewej części, patrząc jakby od spodu tabletu.

Wymiana-ekranu-lcd-w-tablecie-Lenovo-demontaz-plyty-glownej

Na powyższym zdjęciu, na pierwszym planie od prawej strony znajduje się taśma od LCD, obok na lewo taśma od akumulatora. U góry po prawej taśma od przedniego aparatu, po lewej w rogu taśma od digitizera oraz wpięty w płytę główną aparat tylny.

Po wykręceniu wszystkich śrubek, odpięciu wszystkich taśm musisz jeszcze zwrócić na dwie rzeczy nim zaczniesz siłować się z wyciągnięciem płyty głównej. Właściwie z trzema, z tym, że ta trzecia może być najmniej kłopotliwa. Przed demontażem płyty głównej zwróć szczególną uwagę na taśmę flex z przyciskami bocznymi. Do korpusu jest ona delikatnie przyklejona czymś na wzór taśmy dwustronnej. Natomiast do płytej głównej jest ona przylutowana. Stąd też wspominam o niej byś przypadkiej jej nie urwał czy uszkodził.

Druga rzecz to dwa zaczepy. Pierwszy znajduje się u dołu, wysunięty nieco na lewo. Drugi jest po prawej stronie, u dołu. Ostrożnie poruszając płytę główną na prawo i lewo sprawi, że delikatnie uda Ci się ją z nich uwolnić.

Trzecia rzecz, na którą musisz zwrócić uwagę nim przystąpisz do rozdzielenia szybki od korpusu, to przewody od mikrofonu. Są one przylutowane do płyty głównej. Można je też swobodnie wyciągnąć z korpusu. Dzięki temu, jeśli nie dysponujesz lutownicą można sobie poradzić w inny sposób. Wyciągając właśnie przewody z korpusu i układając płytę główną obok.

Wymiana ekranu LCD w tablecie Lenovo Tab 3 – demontaż digitizera

Niestety, w domowych warunkach, wymiana ekranu LCD w tablecie Lenovo Tab 3 wiąże się również z wymianą samego digitizera. Wiąże się to z tym, że demontaż ekranu LCD trzeba poprzedzić wyklejeniem z plastikowej obudowy szybki. Jest ona przyklejona do korpusu dość porządnie. W przypadku nieposiadania seperatora demontaż może uszkodzić digitizer. Fabrycznie nie jest on połączony z ekranem LCD, więc teoretycznie, taki dotyk można by użyć ponownie. Co ciekawe, w przypadku tego tabletu znalazłem do kupienia  osobno ekran LCD jak i digitizer, jak i w zestawie, sklejony ekran LCD razem z szybką.

 

 

Dodaj komentarz