15 Mar

Pendrive z systemem plików NTFS

Pendrive 8 GB z systemem plików NTFSGdy pojawia się potrzeba przeniesienia pliku o dużych rozmiarach (ponad 4 GB), np. na komputer nie podłączony do sieci, naturalnym staje się, że sięgamy wtedy po pendrive. Obecnie duże pojemności tych jakże popularnych pamięci USB, można kupić dziś za dość przyzwoitą cenę, czy nawet „przysłowiowe grosze”. Dla porównania: pendrive 512 MB marki „Actina” w okolicach 2005 roku kosztował ponad 300 zł. Dziś za pendrive 8 GB firmy TDK, kupiony w promocji, można zapłacić bagatela – 14 zł.

Problem pojawia się, gdy już po podpięciu pendrive z odpowiednio dużą ilością wolnej pamięci i próbie przeniesienia na niego dużego pliku (ponad 4 GB), pojawia się komunikat, że dany plik jest zbyt duży i próba ta może zakończyć się jego uszkodzeniem.

Zastanawiasz się skąd taki komunikat? Najprawdopodobniej źródłem tego problemu jest system plików, który domyślnie znajduje się na Twoim pendrive. Najczęściej posiada on system plików FAT32, który obsługuje pliki „ważące” maksymalnie do 4 GB. Stąd, przy próbie przekopiowania czy przeniesienia większego pliku, pojawia się podobnie brzmiący komunikat.

Nic jednak straconego, możliwość przekopiowania większych plików na pendrive można uzyskać co najmniej na dwa sposoby. I to bez potrzeby instalowania dodatkowych narzędzi, a jedynie wykorzystując te, które oferuje nam system Windows (przykłady pochodzą z systemu WindowsXP).

Do tego zadania będzie potrzebny pendrive np. z systemem plików NTFS.

Formatowanie pendive - system plików exFATPierwszy sposób, chyba najprostszy i najszybszy – wystarczy skorzystać z narzędzia „Formatowanie”, dostępne po kliknięciu prawym klikiem myszki na ikonie pendrive znajdującą się w „Mój komputer”. Po wybraniu tej opcji otworzy się okno, które widać po lewej stronie. Są w nim zawarte podstawowe opcje operacji formatowania naszego pendrive.

Czym jest formatowanie?

Jak donosi Wikipediaformatowanie to proces przygotowania dysku twardego, partycji lub innego nośnika danych do ponownego zapisu danych. Podczas formatowania wysokopoziomowego dane na dysku nie są niszczone. Obszary zawierające dane są jedynie zaznaczane jako puste i cały czas zawierają dane dopóty, dopóki nie zostaną nadpisane przez inne dane.

OK. Ale po wybraniu tego rozwiązania dalej nie ma możliwości uzyskania pendrive np. z systemem plików NTFS. Więc co to za prosty i szybki sposób? Przecież do wyboru mamy tylko dwa systemy plików: FAT32 (który mamy obecnie) i exFAT. Otóż.. wystarczy wskazać system plików exFAT i rozpocząć formatowanie. Jak się okazuje wcale nie potrzeba nam pendrive z systemem plików NTFS by móc przenosić pliki o dużych rozmiarach (powyżej 4 GB). Wystarczy właśnie wspomniany exFAT, który również obsługuje system Microsoft WindowsXP. Kilka słów o systemie plików exFAT można przeczytać na oficjalne stronie supportu.

No ok. A co innego zostaje, jeśli koniecznie chcemy mieć pendrive z systemem plików NTFS?

Formatowanie pendrive na system plików NTFSI tu przychodzi czas na drugi sposób, wydaje się równie prosty i prawie tak szybki jak pierwszy. Trzeba właściwie tylko zmienić jedno z ustawień, by na liście systemów pliku przy formatowaniu, obok dwóch wspomnianych powyżej, pojawił się również upragniony system plików NTFS.

W tym celu również udajemy się do „Mój komputer” i klikamy prawym klikiem na ikonie pendrive. Z menu tym razem wybieramy „Właściwości”. Na zakładce „Sprzęt” znajdziemy listę podłączonych dysków. Odszukujemy na niej naszego pendrive (najczęściej w nazwie występuje nazwa producenta, bądź model) i klikamy poniżej „Właściwości”.

Formatowanie pendrive na system plików NTFS - ostatni krokPo tej czynności otwiera się nam nowe okno właściwości naszej pamięci USB. Tutaj na zakładce „Zasoby” znajdziemy dwie opcje do wyboru: „optymalizacja szybkiego usuwania” i „optymalizacja wydajności”. Aby móc skorzystać z systemu plików NTFS przy formatowaniu pendrive, musimy wybrać tę drugą opcję (optymalizacja wydajności) i kliknąć ok. System Windows zapyta nas czy chcemy ponownie uruchomić komputer. Zalecam ten krok.

Po restarcie systemu, gdy przejdziemy do formatowania pendrive, będziemy mieli do wyboru już trzy systemy plików: FAT32, exFAT oraz pożądany NTFS.

Udostępnij ten wpis swoim Znajomym!
  • email
  • Facebook
  • Google Bookmarks
  • Gadu-Gadu Live
  • Blogplay
  • Blip
  • Blogger.com
  • co-robie
  • Poleć
  • Drukuj

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *