14 Gru

Jak skutecznie usunąć Qvo6.com?

Dziś chciałbym podzielić się sposobem, dość prostym jak później okazało, na usunięcie niespodziewanego gościa w Firefox’ie – mam tu na myśli wyszukiwarkę Qvo6.com. Jak się pojawiła – szczerze nie wiem. Ba, nawet nie miałem pojęcia, że takie coś istnieje i powszechnie działanie jej jest uważane za szkodliwe. W skrajnych przypadkach, jak podają nie które serwisy, w czasie przeglądania stron internetowych zwyczajnie przenosi na swoją „stronę startową”. W mojej przeglądarce problem ograniczył się jedynie do tego, że owa „strona startowa Qvo6.com” pojawia się przy uruchomieniu przeglądarki. 

Tak mniej więcej wyglądało okno przeglądarki po odpaleniu Firefox’a:

Jak już wspomniałem, nie bardzo mogę zlokalizować „winowajcę” tego, że ta wyszukiwarka w ogóle się przyplątała do mojego komputera. Jak można wyczytać w sieci, coraz częściej jest ona dodawana do bezpłatnego oprogramowania. Co ważne – zdarza się, że się instaluje nawet bez naszej wiedzy czy zgody.

Jakiś czas temu tworzyłem pendrive’a boot’owalnego chcąc zainstalować system operacyjny na laptopie, w którym CD-ROM nie działał, przez co nie mogłem zwyczajnie zrobić tego przy pomocy płyty. Użyłem do tego programu o nazwie WinToFlash (w wersji 0.8.0000). Program, jak dobrze pamiętam, sprawdził się idealnie. Ale właśnie wśród katalogów tego programu znalazłem podejrzany plik wnf_ar_2013625173250_qvo6.secure (katalog: ValueAdd\3rdParty\qvo6). Jak domniemywam – tu ma źródło mój problem z Qvo6.com.

Usuwanie Qvo6.com rozpocząłem od przejrzenia zainstalowanych dodatków w Firefox’ie. Nic tam jednak nie znalazłem. Strona startowa również była „właściwie ustawiona” na stronę domową Fx. Przejrzałem rejestr – znalazłem jeden podejrzany wpis odwołujący się do strony www.qvo6.com. Usunąłem i.. dalej nic.

Zacząłem przeglądać sieć w poszukiwaniu rozwiązania i jak się okazało nie tylko ja mam z tym problem (dlatego też powstał ten wpis, by ułatwić Czytelnikom bloga usunięcie tego badziewia ;). Jednym z lepszych artykułów na jakie trafiłem jest ten, pochodzący ze strony http://wirtualny-wojownik.pl.

W dość obszerny i profesjonalny sposób został opisany w nim problem i sposób w jaki go rozwiązać. Chciałbym od razu skupić się na rozwiązaniu. W moim przypadku to nie Adw Cleaner okazał się skutecznym narzędziem, a kolejny, wymieniony przez autora artykułu, DOS-owy programik Junkware Removal Tool. Co prawda, jak zauważa autor, nie jest on graficznie przyjemnym dla oka programem, ale za to jest potężnym i skutecznym narzędziem, o czym sam się mogłem przekonać.

Jak zatem usunąć Qvo6 com przy pomocy Junkware Removal Tool?

Wystarczy pobrać program i uruchomić. Cały proces praktycznie odbywa się automatycznie. Wystarczy trochę cierpliwości i.. gotowe. Program rzeczywiście, o czym również wspomina autor, potrzebuje trochę czasu. Na moim, nieco już przestarzałym laptopie, potrzebował prawie 20 minut.

Po uruchomieniu wystarczy przycisnąć dowolny klawisz i program samoczynnie rozpocznie przeglądanie zasobów komputera.

Jak już wspominałem potrzeba trochę cierpliwości. Na moim laptopie (rodem z 2007 roku ;)) proces trwał około 20 minut.

Po zakończonej pracy program w pliku .txt wyświetla jej wyniki.

Dzięki Junkware Removal Tool, który co warto podkreślić, jest całkowicie bezpłatnym programem, udało się mi usunąć złośliwą wyszukiwarkę Qvo6.com z Firefox’a. Teraz po uruchomieniu swojej ulubionej przeglądarki mam to, na co „tyle czekałem” 😉

Udostępnij ten wpis swoim Znajomym!
  • email
  • Facebook
  • Google Bookmarks
  • Gadu-Gadu Live
  • Blogplay
  • Blip
  • Blogger.com
  • co-robie
  • Poleć
  • Drukuj

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *