You are currently viewing Jak naprawić klamkę w drzwiach balkonowych? I Ty zostań bohaterem!

Jak naprawić klamkę w drzwiach balkonowych? I Ty zostań bohaterem!

To będzie kolejny wpis z cyklu: „I Ty zostań bohaterem w swoim domu!” o tym jak naprawić klamkę w drzwiach balkonowych. Jeśli dodatkowo zastanawiasz jak naprawić klamkę w oknie plastikowym, to ten wpis również jest dla Ciebie. Dlaczego? Ponieważ, aby naprawić klamkę w drzwiach balkonowych, najprawdopodobniejszej będzie trzeba wymienić tzw. kasetę zasuwnicy, która uległa uszkodzeniu. Podobnie jest w przypadku naprawy klamki w oknie plastikowym.

Jak naprawić klamkę w drzwiach balkonowych – krok po kroku

Wiadomo – tata naprawi, tata da radę. Ta myśl, gdzieś z tyłu głowy towarzyszy chyba każdemu ojcu. W przypadku tej usterki również chciałem wpierw spróbować swoich sił nim sięgnę po pomoc fachowców. W pierwszym kroku muszę Ci zwrócić uwagę na pewien fakt. To, że klamka zaczęła się obracać o 360 stopni przy otwartych lub uchylonych na oścież drzwiach, to naprawdę „nic strasznego”. Ba, mogę śmiało powiedzieć, że połowę sukcesu w naprawie drzwi balkonowych masz za sobą. Dzięki temu „ułatwieniu” będzie Ci o wiele prościej dobrać się do uszkodzonego mechanizmu kasety zasuwnicy.

Dlaczego? Ponieważ, hipotetycznie, dla mnie najgorszą sytuacją, z którą chciałbym się zmierzyć to ta, w której do uszkodzenia kasety zasuwnicy dochodzi przy zamkniętym oknie. Jak wtedy poradzić sobie bez fachowców? Tu z pomocą przychodzi w komentarzu pod jednym ze swoich filmów w serwisie Youtube  pan Jarosław Kołacz:

„Jest prosty sposób. Pod skrzydło od strony klamki należy podłożyć dłuto, śrubokręt ,lub np łom i zrobić dźwignię. Pompujemy do góry przy podnoszeniu ciągnąć klamkę do siebie, a przy opuszczaniu ciśniemy na zewnątrz. Grzybki trąc o zaczepy przesuwają się za każdym razem o ułamek mm i po minucie otwarte i to bez obracania zepsutą klamką.”

Warto zobaczyć udostępniony przez pana Jarosława filmik. Pomimo braku słownych komentarzy w dużym stopniu pomógł mi o wiele bardziej profesjonalnie podejść do tematu naprawy.



Jak naprawić klamkę w drzwiach balkonowych? Zacznij od części zamiennych

W moim przypadku do awarii doszło przy zamykaniu drzwi balkonowych. Usłyszałem dźwięk pęknięcia, w klamce poczułem znaczne szarpnięcie i luz. Było od razu wiadomo, że coś jest nie tak. Odruchowo, w jakimś stopniu podświadomie, próbowałem z powrotem przekręcić klamkę celem otwarcia drzwi. Wtedy nie zastanawiałem się jeszcze nad mniejszym czy większym sensem takiego postępowania. Z perspektywy czasu i udanej naprawy klamki drzwi balkonowych, warto na to zwrócić uwagę na przyszłość. Jeśli zatem przydarzy Ci się usterka klamki, czy dokładnie rzecz ujmując kasety zasuwnicy, jak tylko okoliczności Ci na to pozwolą, spróbuj ustawić ją w pozycji otwarte lub uchylone. Dzięki temu będziesz miał mniejszy czy większy bezpośredni dostęp do okucia drzwi balkonowych. A to już naprawdę dużo.

Moje drzwi balkonowe zostały w trybie uchylonym. Wieczory jeszcze nie były na tyle chłodne by robić z tego jakąś tragedię. Zatem swoją samodzielną naprawę drzwi balkonowych rozpocząłem od poszukiwania wszelkich informacji o budowie takich okien plastikowych oraz o tym, co mogło ulec uszkodzeniu. Trzeba zaznaczyć, że na początku nie wszystko było dla mnie tak oczywiste jak teraz.

jak-naprawić-klamkę-w-drzwiach-balkonowych

Po pierwsze: zupełnie nie jest ważne, którego producenta posiadasz okna w domu. Najistotniejsze jest to, okucia którego producenta są zainstalowane. Dzięki posiadaniu tej informacji, po przeanalizowaniu co mogło ulec uszkodzeniu, możesz od razu przystąpić do zamówienia części zamiennych. Jeżeli klamka drzwi balkonowych kręci w koło, swobodnie obraca się o 360 stopni, to najprawdopodobniej uszkodzeniu uległa kaseta zasuwnicy. Z uzyskanych zresztą informacji w sieci, w przypadku braku konserwacji okuć swoich okien, jest to jedna z najczęstszych przyczyn awarii.

Jak naprawić przekręconą klamkę w drzwiach balkonowych? Wymontuj uszkodzoną kasetę zasuwnicy

Co prawda, dopóki nie dostaniesz się do uszkodzonego mechanizmu zasuwnicy, nie będziesz pewien na sto procent, czy to ona jest winowajcą zaistniałej sytuacji. Mój przypadek okazał się oczywisty – po tym, jak klamka przestała się obracać w koło zerknąłem do otworu w drzwiach. Zobaczyłem wtedy pozostałości po mechanizmie, który popękał już na dobre. Jak wymienić uszkodzoną kasetę zasuwnicy mając uchylone na oścież drzwi balkonowe? Jako, że okucie zostało całkowicie unieruchomione, wpierw rozkręciłem górne łączenia zasuwnic bocznej i tej, która znajdowała się na czubku feralnego okna balkonowego. Po rozłączeniu mechanizmów, przy pomocy młotka, ciągle trzymając uchylone drzwi, przesunąłem tzw. zaczep obwodowy znajdujący się na bocznej zasuwnicy, mniej więcej na środek dostępnego pola.  Dzięki temu zabiegowi udało się mi uwolnić drzwi balkonowe z dolnych blokad i ich otwarcie.

Kolejnym krokiem jest, również przy pomocy młotka, delikatnie przesunięcie w pozycję środkową zaczepu obwodowego, znajdującego się u góry lub z boku tylnej części drzwi. Może się przydać w tym momencie pomoc drugiej osoby i drabina, gdyż drzwi będą się trzymały tylko na dolnym zawiasie i górnym uchyle. Będziemy mieli wrażenie, że drzwi balkonowe „wyczepiły się” z górnego zawiasu. Aby je ustabilizować i „ustawić w trybie otwarte” trzeba dokonać regulacji wspomnianego zaczepu, dociskając drzwi do skrzydła.

Gdy już jesteś pewien, że drzwi bezpiecznie są zablokowane i nie grozi im „wypięcie” z zawiasów, możesz rozpocząć demontaż zasuwnicy bocznej. To już jest stosunkowo proste zadanie. Wystarczy wykręcić wszystkie wkręty, rozłączyć z dolną częścią mechanizmu i zwyczajnie wyciągnąć. W moim przypadku nie było z tym większego problemu.



Jak wymienić kasetę zasuwnicy? Krok po kroku

Kiedy masz już wyciągniętą boczną zasuwnicę i wiadome jest, że uszkodzeniu uległa kaseta, można powiedzieć, że ponad połowa drogi już za Tobą. Jeżeli do tej pory nie poszukałeś części zamiennych pasujących do okucia drzwi balkonowych, które posiadasz, to już najwyższy czas by to zrobić. Dobór odpowiedniej części może się okazać bardziej skomplikowany i czasochłonny niż to jak wymienić kasetę zasuwnicy.

Na rynku istnieje kilku znanych producentów okuć do okien. W swoich drzwiach balkonowych posiadam złote okucia firmy Roto. Okazało się, że w ich przypadku – kolor, obok zamieszczonego kodu na zasuwnicy bocznej, to jest dość istotna informacja. W jednym z artykułów znalazłem informację, że około 10, 15 lat temu, właśnie firma Roto unowocześniła swoje okienne okucia wypuszczając nową ich serię. Na szczęście, do starych systemów są dostępne tzw. kasety naprawcze, które w swojej funkcjonalności i budowie są bliskie oryginałowi.

Sama wymiana kasety zasuwnicy nie jest skomplikowana. Ta, którą zamówiłem była skręcona małymi śrubkami krzyżakowymi. Wystarczy ją rozkręcić i pomiędzy rozdzielone części przymierzyć zasuwnicę. Pamiętaj, by wcześniej przyjrzeć się tzw. „schodkom” w miejscu montażu kasety. Zwróć uwagę w jakim są stanie. Usuń stary smar i ewentualne i pozostałe brudy. Najprawdopodobniej w nowej kasecie znajdować się będą dwa małe bolce na których „zawieszona” będzie zębatka, którą wprawiamy w ruch zasuwnicę poprzez klamkę. Służą one jako zabezpieczenie przed pierwszym uruchomieniem. Pozwalają także dokładnie wpasować zębatkę w zasuwnicę i skręcić na sztywno całość.

Jak usunąć starą, uszkodzoną kasetę zasuwnicy? Dla mnie najwygodniej było kombinerkami. Potrzeba będzie trochę siły i zepsuty mechanizm powinien bez trudności odpaść.

Jak naprawić klamkę w drzwiach balkonowych? Montaż kompletnej zasuwnicy na ostatniej prostej

Można oczywiście iść na łatwiznę i zamówić całą zasuwnicę wraz z zamontowaną już kasetą. Taki zestaw udało się mi znaleźć w sieci za około 300 zł. Sama kaseta naprawcza do złotych zasuwnic firmy Roto kosztowała mnie 60 zł. Plus ewentualne koszty wysyłki. Różnica zatem spora. Dlatego wybrałem kupno samej kasety naprawczej do złotych okuć firmy Roto. Jej montaż na zasuwnicy nie powinien przysporzyć Ci problemów. Kiedy będziesz już miał kompletną zasuwnicę możesz przystąpić do jej ponownego montażu w drzwiach balkonowych. Pamiętaj o odpowiednich kierunkach – jeśli masz wrażenie, że założyłeś ją „do góry nogami” przed ostatecznym skręceniem sprawdź wszystkie otwory na śruby czy pasują do tych na bocznej części okucia.

jak-wymienić-kasetę-naprawczą-roto

Gdy już jesteśmy pewni, że zasuwnica dobrze została włożona, pozostaje połączyć ją z dolnym i górnym fragmentem okucia drzwi. Po przekręceniu klamki np. z pozycji uchylonych drzwi do pozycji otwarte (o 90 stopni) drzwi balkonowe blokowały się u dołu. Dlatego musiałem wyregulować oba mechanizmy. Jako, że sytuacja ta była spowodowana zbyt dużym wysunięciem się z „pozycji zerowej” dolnej zasuwnicy, odkręciłem jej połączenie z boczną częścią i delikatnie młotkiem przesunąłem zaczep. Podobnie postąpiłem z regulacją górnej części okucia.

Czy można samemu naprawić klamkę w drzwiach balkonowych, która kręci się wokół? Jak widać po powyższym przykładzie – da się. Potrzeba z pewnością trochę czasu na poznanie budowy i zasady działania posiadanego okucia okna balkonowego oraz na znalezienie odpowiednich części zamiennych. Reszta to już przystawki.



Ten post ma 3 komentarzy

  1. Tomasz

    Dzięki za pomoc! Kupiłem nową wkładkę i długo nie rozumiałem po co w niej te dwa małe bolce, które uniemożliwiają przekręcenie zębatki. Z treści artykułu wywnioskowałem, że zostaną wyłamane przy pierwszym użyciu.

  2. Blog Młodego Taty

    Marta,
    bardzo się cieszę, że naprawa klamki się udała. Szczególnie teraz, w chłodniejsze dni, cieszy podwójnie.

  3. Marta

    Dziękuję bardzo za ten poradnik 🙂 Poradziłam sobie z wymianą tej kasety. Filmik też bardzo pomocny

Dodaj komentarz