You are currently viewing Jak wypełnić PIT-37?

Jak wypełnić PIT-37?

W ostatni dzień lutego, kiedy już najprawdopodobniej posiadasz wszystkie potrzebne PIT-y do rocznego rozliczenia swojego PIT-a, zastanawiasz się, być może, jak wypełnić PIT-37, PIT-36 czy PIT-38, bądź jeszcze inny. Do tej pory robiłeś to, być może, tradycyjnie: pobierałeś ze swojego Urzędu Skarbowego odpowiednie arkusze, najczęściej w ilości większej niż potrzeba, aby w razie pomyłki mieć „na zapas”. Być może przy wyliczeniach korzystałeś w gotowych rozwiązań, ale i tak całe roczne rozliczenie przepisywałeś ręcznie i zanosiłeś do swojego urzędu. Czasem tracąc czas w kolejkach. Czy wiesz, że już od dłuższego czasu, swojego PIT-a możesz wysłać przez internet?

Jak wypełnić PIT-37?

Postanawiasz iść z duchem czasem i zastanawiasz się jak wypełnić PIT-37, tak by zrobić to po prostu dobrze? Rodzą się pewnie pierwsze pytania: skąd program będzie wiedział do jakiego Urzędu Skarbowego ma wysłać Twojego PIT-a, czy dostaniesz jakiekolwiek potwierdzenie, no i co w przypadku zwrotu podatku, czy tak jak do tej pory otrzymasz go przelew na konto?

Zacznijmy od początku. Jako, że w internecie można znaleźć dużą ilość programów i porad jak wypełnić PIT-37, skupię się nad najbardziej istotnymi krokami.

Skąd pobrać program do PIT-ów?

Już od wielu lat korzystam z programu udostępnianego bezpłatnie przez IPS – Przedsiębiorstwo Informatyczne – Marcin Konopka, dla osób, które chcą wypełnić roczne zeznanie dla siebie lub swoich bliski nieodpłatnie. W celu pobrania programu trzeba odwiedzić stronę http://pity.pl.

Po pobraniu programu i zainstalowaniu go na swoim komputerze, możesz od razu przystąpić do wypełniania swojego rocznego rozliczenia. W tym celu wystarczy kliknąć „Twórz nowe PIT-y” lub menu programu wybrać „Plik” –> „Nowe zeznanie”.

Otworzy się nowe okno. Tutaj, podobnie jak podczas osobistej wizyty w Urzędzie Skarbowym przy pobraniu czystych arkuszy, wybierasz odpowiednie dla siebie zeznanie wraz z odpowiednimi załącznikami (np. jako osoba samotna lub wspólnie ze swoim małżonkiem).

Jak wypełnić PIT-36 na przykładzie rozliczenia wspólnego z małżonkiem.

pity 2015 - rozliczenie pit-37Po wybraniu odpowiedniej dla siebie zakładki otrzymasz podgląd wszystkich dostępnych PIT-ów i załączników dla danej grupy podatników. Wystarczy zaznaczyć odpowiedni PIT i można przystąpić do rozpoczęcia uzupełniania swojego zeznania podatkowego. Dla przykładu wybrałem zeznanie wspólne z małżonkiem. Po wybraniu PIT-37 mam możliwość wybrania innych zeznań podatnika oraz załączniki. Do swojego rozliczenia załączę PIT/0 na którym będę miał możliwość umieszczenia informacji o posiadanych dzieciach. Jeśli rok temu również korzystałeś z tego programu będzie Ci on podpowiadał co wpisać w uzupełnianych polach z danymi osobowymi. Gdyby się tak nie działo (np. nastąpiła zmiana systemu operacyjnego lub musiałeś usunąć wszystkie dane programu), udostępnia on możliwość importu danych osobowych, swoich i współmałżonka, z poprzednich zapisanych zeznań.

Jak wypełnić PIT-37 za pierwszym razem poprawnie?

To naprawdę nic trudnego. Jeśli pierwszy raz wypełniasz elektroniczne PIT-37 zauważysz pewnie, że wszystkie pola są identyczne z tymi, które „znajdują się” w papierowym wydaniu arkusza. A sam arkusz prezentowany w programie łudząco przypomina ten papierowy. Zasada uzupełniania pół jest dokładnie taka sama. Z tą różnicą, że zamiast długopisu używamy klawiatury. Ciekawą możliwością jest, w przypadku posiadania rozliczeń z kilku firm (PIT-11), opcja wpisywania w poszczególne pola działania dodawania danej wartości (np. pole nr 29) ze wszystkich PITów-11. W czasie kontroli, jeszcze przed wysłaniem zeznania do Urzędu Skarbowego, łatwiej będzie można skontrować wzrokowo, czy wpisane wartości odpowiadają tym z nadesłanych PITów-11. Program automatycznie zsumuje wszystkie liczby (przykład: 123,44 + 3432,34 + itd).

Dla kogo przeznaczyć swój 1% podatku?

Już od kilku dobrych lat mamy możliwość przekazania swojego jednego procentu podatku na OPP, czyli Organizacje Pożytku Publicznego. Gorąco zachęcam byś to zrobił. Dzięki temu możemy wesprzeć swoim jednym procentem podatku konkretny cel, czy konkretną osobę. Fundacje i stowarzyszenia posiadające status OPP, pomagają w zbieraniu środków np. na leczenie dzieci. Program PITy 2015 automatycznie uzupełni pole nr 137, w którym wpisujemy KRS OPP. Nic jednak nie stoi na przeszkodzie, by wpisać tam inny numer KRS i wskazać swój własny cel. W zeznaniu podatkowym nazywa się to „cel szczegółowy”, poz. 139. Wpisuje się tu najczęściej imię, nazwisko i/lub przypisany numer osoby, do której chcemy skierować swoje środki.

Zastanawiasz się komu przekazać swój 1% podatku?

Gdybyś dalej nie wiedział komu przekazać swoją małą część podatku, proponuję wybrać jedną z trzech poniższych opcji. Mogę Cię zapewnić, że przekazane w ten sposób środki zostaną należycie zagospodarowane co do grosza. Środki te pomogą w walce z chorobą, zostaną także przekazane na potrzebną rehabilitację.

  • Nr KRS Fundacji – 0000358654 | Cel szczegółowy – „Program Skarbonka – Gerard Godek 110230”
  • Nr KRS Fundacji – 0000127075 | Cel szczegółowy – #638 Jan Chudzikowski
  • Nr KRS Fundacji – 0000037904 | Cel szczegółowy – 11185 Roeder Rafael

Zachęcam do zaznaczenia kwadracika „wyrażam zgodę”. Pozwoli to osobom, czy fundacjom skontaktować się z darczyńcami celem np. złożenia podziękowań.

Jak wysłać PIT-a do Urzędu Skarbowego?

No ok. Mamy wszystko uzupełnione. Cały PIT sprawdzony, załączniki również. Co teraz? Zastanawiasz się w jaki sposób wysłać swojego PIT-a do Urzędu Skarbowego? Nie jest to skomplikowana procedura. By wysłać swój PIT do US, musisz mieć pod ręką rozliczenie z zeszłego roku. Dlaczego? Jest to rodzaj zabezpieczenia. Wpisując sumę wszystkich dochodów z poprzedniego roku, potwierdzasz, że to właśnie Ty wypełniasz elektronicznie swojego PIT-a. Można potraktować to jako złożenie swojego podpisu na papierowym arkuszu zeznania. Posiadacze cyfrowego podpisu mają łatwiej. Mogą nim podpisać swoje rozliczenie podatkowe.

Po poprawnym wysłaniu PIT-u do Urzędu Skarbowego będziesz mógł wydrukować sobie lub zapisać w postaci PDF-a tzw. UPO, czyli Urzędowe Poświadczenie Odbioru dokumentu elektronicznego. I to tyle. Teraz już tylko czekać na zwrot nadpłaconego podatku i.. dokończyć kawę :).

Ten post ma jeden komentarz

  1. Tomasz

    Super opis, dzięki niemu każdy będzie mógł sobie sam rozliczyć pita. Chociaż teraz są programy do pitów i to bardzo ułatwia sprawę.

Dodaj komentarz